Śpiwór – kiedy warto zabrać go ze sobą w podróż?

Śpiwór to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku każdego podróżnika. To dzięki niemu wyprawa może być prawdziwą przyjemnością lub koszmarem. Wybierając się na wakacje lub inny wyjazd, warto zatem zastanowić się, czy śpiwór będzie nam potrzebny.

Gdzie warto zabrać ze sobą śpiwór?

Jeśli wybieramy się na wakacje w cieplejszych krajach, raczej nie będziemy potrzebować śpiwora. Wystarczy nam lekki koc lub kołdra. Gorzej, jeśli planujemy wyprawę w góry lub na narty. W takim przypadku temperatury mogą spaść do kilkunastu, a nawet kilku stopni poniżej zera, dlatego warto mieć ze sobą ciepły i wygodny śpiwór. Kraje, w których śpiwór może Ci być potrzebny, to m.in. Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania, Islandia czy Kanada.

Jakie rodzaje śpiwora masz do wyboru?

Do wyboru mamy kilka rodzajów śpiworów: kopertowe, kontrabasowe oraz puchowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto dokładnie przemyśleć, jaki będzie dla nas najlepszy. Śpiwory kopertowe są lekkie i łatwe do spakowania, ale mogą być mniej ciepłe niż inne modele. Śpiwory kontrabasowe z kolei są cięższe i większe, ale lepiej chronią przed chłodem. Śpiwory puchowe są natomiast najcieplejsze, ale też najdroższe i najcięższe.

Na co zwrócić uwagę, wybierając śpiwór?

Wybierając śpiwór, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:

  • materiał;
  • rozmiar;
  • komfort i wygodę;
  • cena.

Pamiętaj, że to, jak będzie się nam spało w podróży, ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i może mieć wpływ na cały wyjazd. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór śpiwora, tak aby potem go nie żałować w trakcie mroźnej nocy czy chłodnego poranka.